F-zin #6: Luksuzi reprodukcije u Hrvatskoj
Drage čitateljice i čitatelji,
krajem prošlog mjeseca Vlada je opet odbila smanjiti PDV na uloške i tampone. Menstrualne potrepštine tako će se i dalje oporezivati kao luksuzni proizvodi, iako je recentno istraživanje pokazalo da više od 10% građanki Hrvatske ne može kupiti dovoljno uložaka da bi ih redovito mijenjale, a podjednak postotak uloške si ne može priuštiti – uopće.
Pronalazak ginekologa u sustavu javnog zdravstva još je jedan luksuz za žene u Hrvatskoj. Hrvatska liječnička komora početkom mjeseca upozorila je da najmanje 250.000 žena nema odabranog ginekologa ili ginekologinju u sustavu javnog zdravstva.
Luksuz je i slobodno odlučivanje o rađanju djece. Pobačaj na zahtjev nedostupan je zbog priziva savjesti i visokih cijena te medicinske usluge. Broj legalno induciranih pobačaja u Hrvatskoj kontinuirano pada, ali posljednjih godina sve više žena iz Hrvatske odlazi na pobačaj u susjednu Sloveniju.
Ženama koje odluče imati djecu pandemija je, pak, dodatno otežala pristup zdravstvenoj skrbi, a dezinformacije o cjepivu protiv Covida-19 nerijetko su ciljale upravo na područje reprodukcije.
ŠIRA SLIKA
Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije, reproduktivno zdravlje je stanje potpunog fizičkog, mentalnog i socijalnog blagostanja u svim područjima života koja se tiču reproduktivnog sustava i njegovog funkcioniranja, u svim fazama života. To podrazumijeva zadovoljavajuć i siguran spolni život te sposobnost imanja djece, kao i slobodu odlučivanja o imanju djece, kada i koliko često. Građanke i građani imaju pravo biti informirani te imati pristup sigurnim i učinkovitim metodama kontracepcije po vlastitom izboru, kao i pravo na pristup odgovarajućoj zdravstvenoj skrbi.
Hrvatska ne osigurava ništa od navedenog: kontracepcija nije dostupna velikom broju ljudi zbog visokih cijena, a mnogi je ne koriste zbog manjka edukacije (seksualna edukacija ne provodi se u školama), kronično nedostaje ginekoloških timova, pobačaj je nedostupan zbog priziva savjesti i visokih cijena, a već godinama slušamo bolna iskustva žena o nasilju pri porodu pod heštegom #prekinimošutnju – bez reakcije nadležnih institucija.
Bez reakcije je prošlo i prvo istraživanje o menstrualnom siromaštvu u Hrvatskoj, koje je provela Udruga PaRiter krajem 2020. godine na uzorku od 6084 osobe. Prema rezultatima istraživanja, trećina žena u Hrvatskoj prisiljena je štedjeti na ulošcima jer su im preskupi. Dio njih zbog previsokih cijena kupuje manje kvalitetne menstrualne potrepštine, dok više od 10% građanki nije u mogućnosti kupiti dovoljno uložaka da bi ih redovito mijenjale. Podjednak postotak ne može si priuštiti uloške uopće. 10% ispitanica bilo je u situaciji da si ne može priuštiti lijekove za ublažavanje boli tijekom menstruacije.
Porazni rezultati nisu spriječili Vladu RH da krajem listopada opet odbije smanjiti PDV na uloške i tampone na 5%. PDV na menstrualne potrepštine u Hrvatskoj iznosi 25%, kao da su menstrualne potrepštine luksuzni proizvodi, a ne osnovna higijena. U Europskoj uniji od nas je gora samo Mađarska, u kojoj PDV na uloške i tampone iznosi 27%. Sve to unatoč činjenici da je Europski parlament 2019. godine usvojio Rezoluciju o ravnopravnosti spolova i politikama oporezivanja u Europskoj uniji, kojom je pozvao države članice na ukidanje poreza na menstrualne potrepštine.
Ti luksuzni proizvodi – ulošci, tamponi i menstrualne čašice – luksuzni su samo na računu, u našem društvu o njima se ne priča i skrivaju se od očiju. Tako više od trećine ispitanica obuhvaćenih istraživanjem kaže da skriva menstrualne potrepštine kada ih ide zamijeniti, a nemali broj žena koristi druge nazive kada govore o menstruaciji.
Unatoč nebrizi Vlade, neke županije, gradovi, općine i škole prepoznale su koliki je teret na učenicama slabijeg imovinskog statusa. Besplatne menstrualne potrepštine za sada su osigurane u Krapinsko-zagorskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji (u školama čiji su osnivači te županije), od gradova i općina tu su Čavle, Karlovac, Lepoglava, Rijeka, Sisak i Varaždin, kao i sljedeće škole: Srednja škola "Vladimir Gortan" Buje, Srednja škola Buzet, Gimnazija Pula, Strojarska i Prometna škola Varaždin te Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci.
Ženama se odlazak ginekologu preporuča jednom godišnje, no sve je teže naručiti se na redovni pregled. Hrvatska liječnička komora početkom mjeseca upozorila je da nedostaju 104 ginekologa u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, što znači da, prema njihovoj procjeni, 250.000 žena nema odabranog ginekologa ili ginekologinju. Pokušaji da se taj problem riješi sve su samo ne učinkoviti – HZZO, primjerice, povećava maksimalan broj pacijentica koje ginekolozi mogu primiti. Tako jedan primarni ginekolog, odnosno ginekologinja danas prosječno skrbi o 5500 pacijentica. U takvim okolnostima nema mjesta za preventivnu zdravstvenu zaštitu, barem za one koje nemaju novca za preglede u privatnim ordinacijama.
Pandemija je dodatno zakomplicirala pristup zdravstvenoj skrbi. Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova i udruga RODA - Roditelji u akciji provele su istraživanje o dostupnosti skrbi za reproduktivno zdravlje žena u vrijeme pandemije Covida-19. Žene su, navode, tijekom pandemije iznosile pritužbe na zabranu pratnje na porodu, odvajanje novorođenčadi od majki, otežanu dostupnost ili pak potpunu nedostupnost pregleda i pretraga, slabiju podršku dojenju, praksu vršenja poroda carskim rezom bez medicinske indikacije, kao i nedostupnost informacija.
SEE CHECK
HITOVI MJESECA
A tu su i hitovi druge vrste:
PROČITALE SMO
P.S. Imate sugestiju, kritiku ili prijedlog teme za neki budući broj F-zina? Pišite nam na [email protected] ili odgovorite direktno na ovaj newsletter. Sve brojeve F-zina možete pronaći ovdje.
Ako vam F-zin slijeće u Gmail i nalazite ga pod tabom Promotions ili Spam, povucite ga u Primary inboks i kliknite “Da” kada vam se prikaže pitanje želite li da vam naš newsletter svaki put dolazi u Primary inboks. Hvala!
F-zin newsletter - Politika privatnosti - Faktograf.hr
Vaša privatnost nam je važna!
Member discussion