F-zin #13: Gori vatra među nama
Drage čitateljice i čitatelji,
vrućina je nezaobilazna tema ljetnih mjeseci. O vrućini se razgovara svakodnevno i nema tko se nije suočio s različitim scenarijima tog jednog te istog razgovora. Ovisno s kime razgovarate, mogli ste se naslušati svega: od nikad gore ljeto, preko nije toliko vruće koliko je sparno, do iskrene zabrinutosti za planetu. Ima i onih kojima je vruće, ali smatraju da je to prirodno – drugim riječima, uvjereni su da se klima ne mijenja, da se ekstremne vremenske prilike ne pogoršavaju. Upravo tako glasi jedan od najčešćih klimatskih mitova u Hrvatskoj.
Znanstvena zajednica, međutim, desetljećima upozorava na klimatske promjene te upire prstom u "krivca" – klimu mijenja čovječanstvo izgaranjem fosilnih goriva. Klimatske promjene donose suše i porast temperature. Takvi uvjeti, pak, pogoduju izbijanju požara. Gorenjem se opet u atmosferu otpuštaju staklenički plinovi i tako u krug.
U Hrvatskoj su požari sve češći i intenzivniji. Od početka ove godine do sredine svibnja zabilježeno je 8755 požara na otvorenim prostorima, objektima te prometnim sredstvima. U usporedbi s istim razdobljem 2021. godine, ukupan broj požara porastao je za 45,24%. Kada se promatraju samo požari na otvorenim prostorima, odnosno šumski požari, podaci su porazni: u prvih 5 pet mjeseci 2022. broj požara veći je za 74% u odnosu na isto razdoblje lani, o čemu smo pisali ovdje.
ŠIRA SLIKA
Požari se mijenjaju jer se mijenjaju okolnosti u kojima izbijaju – navodi se u izvještaju UN-a "Spreading like wildfire", koje je objavljeno u veljači ove godine. Mijenjaju se s porastom temperature, kao i zbog lošeg gospodarenja tlom i šumama. Tamo gdje su uobičajena pojava, požari su sada intenzivniji. Tamo gdje nisu uobičajena pojava, sada izbijaju. U izvještaju se predviđa rast broja požara za trećinu do 2050. godine, odnosno za 50% do kraja stoljeća.
Hrvatska je, uz Češku i Mađarsku, jedna od 3 europske zemlje s najvećim udjelom šteta od ekstremnih vremenskih i klimatskih događaja u odnosu na BDP. Kako se navodi u Strategiji prilagodbe klimatskim promjenama u RH, Mediteran je prepoznat kao klimatski “vruća točka” te je već dosegnut prosječni porast temperature od 1,5 °C.
Požari su jedan od spomenutih ekstremnih događaja, a Mediteran je "u crvenom" i u tom kontekstu. Znanstvenici koji sudjeluju u europskom programu za satelitsko praćenje stanja atmosfere Copernicus upozoravaju da je Mediteran postao "točka usijanja" kad je riječ o šumskim požarima.
Vatra je ovog proljeća progutala 46 tisuća hektara površine Hrvatske, što je 300% više nego u istom razdoblju lani, kada je izgorjelo 12 tisuća hektara.
Štete od požara goleme su i kada je u pitanju ljudsko zdravlje. Autori studije iz 2021. godine istraživali su rizik od smrtnosti zbog izloženosti česticama PM2.5 koje se pripisuju požarima. Istraživanje su proveli u 749 gradova u 43 zemlje svijeta, u razdoblju od 2000. do 2016. godine. Prema rezultatima, više od 30.000 smrti godišnje može se pripisati izloženosti česticama PM2.5 koje se otpuštaju tijekom požara. U zaključku su naglasili potrebu za hitnom reakcijom kako bi se smanjili zdravstveni rizici zbog izloženosti sve većem broju požara.
I na kraju pitanje – tko bi trebao reagirati? Svaka država za sebe? Kako se navodi u spomenutom izvještaju UN-a, vatra se ne zaustavlja na granicama država, baš kao ni dezinformacije. Zato odgovor mora biti globalan, baš kao što su globalni i uzroci.
HITOVI MJESECA
SEE CHECK
PROČITALE SMO
*Napomena: F-zin u vaše inboxe slijeće posljednjeg ponedjeljka u mjesecu, ali ovaj broj kasni tri dana. Putovale smo u Oslo na najveću globalnu konferenciju fact-checkera, IFCN-ov GlobalFact 9, a u povratku smo dijelile sudbinu mnogih – uslijed štrajkova radnika i radnica u zračnim lukama diljem Europe, otkazan nam je let.
P.S. Imate sugestiju, kritiku ili prijedlog teme za neki budući broj F-zina? Pišite nam na [email protected] ili odgovorite direktno na ovaj newsletter. Sve brojeve F-zina možete pronaći ovdje.
Ako vam F-zin slijeće u Gmail i nalazite ga pod tabom Promotions ili Spam, povucite ga u Primary inboks i kliknite “Da” kada vam se prikaže pitanje želite li da vam naš newsletter svaki put dolazi u Primary inboks.
F-zin | Faktografov newsletter | Politika privatnosti
Vaša privatnost nam je važna!
Member discussion