11 min read

F-zin #47: Izborna flop lista

Nakon prvog kruga lokalnih izbora analiziramo stanje na dnu ljestvice.
F-zin #47: Izborna flop lista
ilustracija: Ivana Živković/Faktograf.hr
audio-thumbnail
Slušajte F-zin #47: Izborna flop lista
0:00
/762.591333

Drage čitateljice i čitatelji, 

nakon lokalnih izbora svi su pobjednici, to je dio izbornog folklora.

Među 576 jedinica lokalne i regionalne samouprave u kojima se glasalo u prvom krugu lokalnih izbora, strankama nije bilo teško pronaći primjer uspjeha ili zgodnu brojku kojom se mogu pohvaliti.

Nakon objave rezultata 18. lipnja tako je postupio i šef SDP-a Siniša Hajdaš Dončić. Izvrstan rezultat u Zagrebu, posebno za Skupštinu, krenuo je nabrajati. Ono što veseli su dobri rezultati po županijama, nastavio je pa zaključio da je više-manje sve drugo ostalo isto – osim Rijeke, “u Rijeci su očito građani htjeli promjene”. Pa ipak, taj grad je razlog zbog kojeg je SDP prvi na flop listi ovih lokalnih izbora; nakon gubitka Rijeke, SDP više ne vlada samostalno ni jednim velikim gradom u Hrvatskoj.

Ako je SDP prvi na listi, drugi je Ivan Turudić. Glavni državni odvjetnik, naravno, nije sudjelovao u izborima, ali i ovu predizbornu kampanju obilježila je prigodno tempirana potraga za kriminalom u oporbenim redovima. Međutim, oni koji su se našli pod povećalom Državnog odvjetništva su u prvom krugu izbora mahom – dobro prošli.

Treće mjesto flop liste je teža zadaća: odabir između loših rezultata Ivice Lovrića i Pavla Kalinića u Zagrebu, Mosta koji je podbacio čak i u svojim matičnim južnim jedinicama, te ostavke predsjednika IDS-a u izbornoj noći.

Zašto je Rijeka tako važna za SDP? Protiv kojih kandidata je tijekom kampanje Državno odvjetništvo pokrenulo istrage i kako su prošli u prvom krugu lokalnih izbora? Kako odabrati treće mjesto na flop listi?

SDP izgubio Rijeku i Sisak, a jedini veći zgoditak im je uspjeh Tomislava Tomaševića iz partnerskog Možemo - Faktograf.hr
HDZ je zadovoljan, IDS je doživio potop i ostavku predsjednika, dok je u Splitu pobjednik potpuno neizvjestan.

ŠIRA SLIKA

Otkako je 1993. godine donesen Zakon o lokalnoj samoupravi, odnosno lokalna samouprava ustrojena na način koji danas poznajemo, SDP je upravljao Rijekom. 

SDP-ovog Slavka Linića je na čelu Rijeke zamijenio SDP-ov Vojko Obersnel. Njega je na prošlim lokalnim izborima, nakon 21 godine na toj poziciji, naslijedio tada SDP-ov Marko Filipović.

Filipović je danas u drugom krugu riječkih gradonačelničkih izbora s osvojenih 18,88 posto glasova – ali ne kao SDP-ov, nego kao nezavisni kandidat. Protivnica mu je Iva Rinčić, kandidatkinja Akcije mladih i partnera, koja je osvojila više od svih prognoza, 41,07 posto glasova. SDP je kandidirao nekadašnju Filipovićevu zamjenicu, Sandru Krpan, koja je prvi krug završila na trećem mjestu, s 15,5 posto glasova.

Rijeka je, dakle, izgubljena, u Zagrebu nisu istaknuli svog gradonačelničkog kandidata, a u Splitu je zajednički kandidat SDP-a i Možemo! Davor Matijević završio na četvrtom mjestu; osvojio je manje od deset posto glasova.

Kandidat SDP-a i Možemo! u Osijeku Vjeran Marijašević osvojio je 17,75 posto glasova, daleko manje od Ivana Radića, novog-starog gradonačelnika iz redova HDZ-a koji je s osvojenih 70,95 posto glasova uvjerljivo pobijedio u prvom krugu. Veliki udarac za stranku je i poraz u Sisku. Nakon 12 godina na čelu tog grada, SDP-ova Kristina Ikić Baniček je u prvom krugu izgubila od HDZ-ovog Domagoja Orlića; on je osvojio 58,03 posto glasova.

SDP je zadržao manje gradove, poput Varaždina ili Koprivnice. Zadržao je i neka tradicionalna županijska uporišta, poput Krapinsko-zagorske županije, ali opći dojam je da je SDP nakon ovih izbora znatno oslabljen.

Koliko god Siniša Hajdaš Dončić inzistirao da mu “stigmu gubitnika nitko neće raditi”, SDP drži prvo mjesto ove izborne flop liste.

Prljavi ples - Faktograf.hr
Pretkampanja za lokalne izbore pokazala je kako će se do 18. svibnja u borbi za osvajanje ili očuvanje vlasti igrati prljavo.

Trud uzalud

Dok predsjednik SDP-a inzistira da nije gubitnik ovih izbora, Ivan Turudić inzistira da tajming otvaranja istraga nema veze s izborima te da su izjave u tom smjeru pokušaj političkog pritiska na Državno odvjetništvo.

Kako smo pisali, gradonačelnik Tomislav Tomašević je vezano za aferu Hipodrom izjavio kako nije slučajno da je ravnatelj Ustanove Upravljanje sportskim objektima Kosta Kostanjević uhićen zadnji radni dan prije početka službene kampanje za lokalne izbore. Tomašević je kazao da su motivi politički, a cilj je građanima pokazati da su “svi isti”. 

Kada je dan prije izborne šutnje uoči prvog kruga lokalnih izbora objavljeno da su osumnjičenici u aferi priznali su da su izvlačili novac preko Hipodroma i dobit dijelili s Kostanjevićem, Tomašević je na svom službenom profilu na Facebooku napisao

“O Turudićevom tajmingu sam već više puta govorio. Posebice je nevjerojatno da se ovo događa nekoliko sati prije predizborne šutnje, pa se ne može ni reagirati ni demantirati sve laži koje razni akteri planiraju plasirati do završetka izbora.”

Turudić je radi izjava o tajmingu Tomaševića optužio za politički pritisak i govor mržnje, premda izjave zagrebačkog gradonačelnika ne spadaju u definiciju govora mržnje.

“Kad se govori o tajmingu, kad mi se prigovara – što je to nego politički utjecaj kad mi se prigovara? Sada zamislite ovu formulaciju, da sam nekoliko puta odigrao dupli pas s odvjetnikom Nobilom, pa to je flagrantan politički utjecaj, ako ćemo tako govoriti.”

Unatoč svemu, Tomislav Tomašević je u prvom krugu lokalnih izbora osvojio 47,59 posto glasova. U drugom krugu čeka ga Marija Selak Raspudić koja je osvojila 15,67 posto

Glavni državni odvjetnik ne zna što je to govor mržnje - Faktograf.hr
Riječi koje je gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević izrekao na račun Ivana Turudića ne spadaju u definiciju govora mržnje.

SDP-ov Neven Bosilj ostaje gradonačelnik Varaždina s osvojenih 65,25 posto u prvom krugu iako ga Državno odvjetništvo od veljače ove godine tereti za navodnu muljaže s građevinskom dozvolom. USKOK je, treba napomenuti, neuobičajeno priopćenje naslovio “Pokrenuta istraga protiv gradonačelnika Varaždina zbog sumnje na trgovanje utjecajem”.

Sredinom travnja USKOK je ekspresno otvorio i zatvorio istragu protiv aktualnog gradonačelnika Splita Ivice Puljka. Istraga je pokrenuta na temelju medijskih napisa o navodnom pogodovanju pri dodjeli stana na Peristilu udruzi Jagode Schön Milesi, koja se predstavlja kao grofica Jagoda. Unatoč svemu, Puljak je u prvom krugu izbora za splitskog gradonačelnika ostvario najbolji rezultat; osvojio je 35,26 posto glasova.

Splitski PNUSKOK je, pisali smo, 1. travnja uhitio supruga Ivane Ninčević-Lesandrić, kandidatkinje Centra i Nezavisne liste mladih za splitsko-dalmatinsku županicu. Tereti ga se za kazneno djelo zlouporabu položaja i ovlasti zbog iznajmljivanja obiteljske kuće koja nema potrebne građevinske dozvole. Gotovo jednak slučaj pokrenut protiv direktora Hrvatskih cesta, HDZ-ovog Ivana Budimira, nije imao isti epilog; Budimir nije uhićen i priveden na ispitivanje. Ivana Ninčević-Lesandrić je, unatoč svemu, ušla u drugi krug izbora za županicu s osvojenih 15,73 posto glasova. 

S problemom bespravne gradnje se krajem travnja suočio i IDS-ov kandidat za gradonačelnika Rovinja Emil Nimčević. IDS-ov kandidat tvrdi da je riječ o alatnici njegovog djeda, a ne o bespravnom objektu. Građevinska inspekcija izašla je na teren po dojavi građana i pokrenula upravni postupak te zatvorila gradilište. Nimčević je, aferi unatoč, s osvojenih 53 posto glasova postao gradonačelnik Rovinja u prvom krugu.

U lovu na nezakonite nekretnine iskrsnulo je i ime Anite Bonačić Obradović. Kandidatkinja za gradonačelnicu Dubrovnika koalicije SDP-a, Srđ je Grad i Možemo! pod povećalom se našla zbog navodne nelegalne gradnje zida obiteljske kuće i nelegalnog iznajmljivanja apartmana u gradskoj jezgri. Prema njenim riječima, to je “stari recept HDZ-a”. Recepturi unatoč, Bonačić Obradović je s osvojenih 20,43 posto glasova ušla u drugi krug izbora za gradonačelnicu Dubrovnika.

Turudićev slučajni tajming, unatoč svemu, nije zadao tempo lokalnih izbora pa je zato na drugom mjestu ove flop liste.

Nove snage Marije Selak Raspudić - Faktograf.hr
Na listama se nalaze brojni otpadnici ili preletači iz drugih stranaka, uključujući i neke osnivače stranke Bandić Milan 365.

Upitno treće mjesto

Tri opcije bore se za treće mjesto na listi. 

Sa sjevera dolaze loši izborni rezultati Ivice Lovrića i Pavla Kalinića u Zagrebu, odnosno poraz ostavštine Milana Bandića. Ipak, nekoliko Bandićevih ljudi provuklo se na liste Marije Selak Raspudić, iako se na debati Nove TV uoči prvog kruga lokalnih izbora predstavila kao “osoba koja ne pripada starim strukturama”. 

Druga opcija za treće mjesto je izborni rezultat Mosta. Ni jug s kojeg je stranka krenula u politiku nije im pokazao pretjeranu naklonost. Nikola Grmoja izgubio je u prvom krugu izbora za gradonačelnika Metkovića od HDZ-ovog aktualnog gradonačelnika Dalibora Milana. HDZ-ova lista za Gradsko vijeće Metkovića osvojila je 52,21 posto glasova.

Kao i prije četiri godine, Mostovog aktualnog gradonačelnika Sinja Mira Bulja u drugom krugu čeka HDZ-ov Igor Vidalina. Situaciju nije bolja ni u Gradskom vijeću  – s 41, 07 posto 2021. godine, Most je pao na 33,79 posto. Za to vrijeme HDZ je narastao s 27,14 posto na 31,68 posto. Most bi, dakle, mogao ostati bez jedinog većeg grada kojim upravlja; u velikim gradovima stranka je gotovo nepostojeća.

Predsjednik Mosta Božo Petrov u drugom je krugu utrke za dubrovačko-neretvanskog župana s osvojenih 25,10 posto glasova. Njegov protukandidat, HDZ-ov Blaž Pezo, u prvom krugu osvojio dobio je 43,67 posto glasova. U Županijskoj skupštini Most je tek na trećem mjestu. 

Zadnji flop kandidat je IDS. U odnosu na prošle lokalne izbore, ta stranka podbacila je na svim razinama, zbog čega je predsjednik stranke Dalibor Paus podnio ostavku u izbornoj noći. 

Paus je kao kandidat za župana ostvario upola lošiji rezultat nego Boris Miletić kao kandidat IDS-a prije četiri godine. Miletić je ušao u drugi krug ovih lokalnih izbora, ali ne kao IDS-ov, nego kao nezavisni kandidat. Bori se sa SDP-ovom Sanjom Radolović, koja je u prvom krugu osvojila najviše glasova. 

U Puli, koja je dugo bila utvrda te stranke, IDS-ov kandidat za gradonačelnika Valter Boljunčić završio je na trećem mjestu. U drugi krug ulaze aktualni gradonačelnik Filip Zoričić, koji je osvojio 23,83 posto glasova, i SDP-ov Peđa Grbin s 20,21 posto glasova u prvom krugu.

Drugi krug lokalnih izbora održava se 1. lipnja. Dotad ćemo valjda odlučiti o trećem izbornom flopu, a ako imate sugestije na tom tragu, pišite nam u Faktografove inbokse.

HDZ blago porastao, a rezultati za skupštine pokazuju da su SDP i Možemo! pogodili koaliciju - Faktograf.hr
I HDZ i SDP s Možemo! uspjeli su, kada je riječ o sastavima vijeća, ostvariti rezultate bolje nego 2021. godine.

PRATITE LOKALNE IZBORE NA FAKTOGRAFU

ANALIZA: Što je gradonačenik Tomislav Tomašević uspio ostvariti, a što je tek preselio za drugi mandat - Faktograf.hr
Gradska uprava nije uspjela u svom glavnom naumu - sređivanju situacije s otpadom i zatvaranju Jakuševca, ali dosta je toga ipak ostvareno, što su im u prvom krugu potvrdili i građani.
Općine i gradovi sa samo jednim kandidatom bilježili su slabu izlaznost i protestne listiće - Faktograf.hr
Birači su u sredinama u kojima su glasali samo za jednog kandidata izrazili niskom izlaznošću i visokim udjelom nevažećih listića.
Osam župana izabrano je u prvom krugu, a najveću potporu od svih dobio je Matija Posavec - Faktograf.hr
Šest od 20 županija HDZ je već osvojio, a osim Matije Posavca mandat je ponovo osigurao i SDP-ov Željko Kolar.

KLIMATSKE PRIČE

SDP je izgubio izbore u Sisku zbog zanemarivanja okoliša i pogodovanja tajkunima - Klimatski portal
SDP je u Sisku ignorirao građane koji su se borili za zaštitu okoliša te stao na stranu tajkuna koji žele graditi mega-farme pilića.
Ministar gospodarstva bi Hrvatsku transformirao u nuklearnu silu tehnologijom koja se možda neće ni razviti - Klimatski portal
Mali modularni nuklearni reaktori su tehnologija od koje se puno očekuje, ali nema nikakve garancije da će doista biti razvijena.
Socijalni plan za klimatsku politiku dobro izgleda na papiru, ali pitanje je kako će se provoditi - Klimatski portal
Socijalni plan za klimatsku politiku dobro je napisan, ali provedba bi mogla biti problem. Stručnjaci smatraju da nedostaje novca.

Zanima vas dublji uvid u rad Hrvatskog sabora? Pomoću Gongove platforma Parlametar analizirajte glasanja i zastupnička pitanja. Registrirajte se za Parlametar bilten i jednom tjedno u vašem inboxu bit će podaci o radu Sabora.

Sve brojeve F-zina možete pronaći ovdje. Ako vam F-zin slijeće u Gmail te završava u Promotions, Social ili Spam, povucite ga u Primary inboks i kliknite “Da” na pitanje želite li da stiže u Primary.

Obavijest o privatnosti – Faktograf.hr - Faktograf.hr
Vaša privatnost nam je važna! U našoj Obavijesti o privatnosti možete doznati: koje vrste podataka obrađujemo, zbog čega to činimo, s kojom pravnom osnovom, tko može imati pristup podacima te prava koja imate sukladno Općoj uredbi o zaštiti podataka. 1. Voditelj obrade Faktograf – udruga za informiranu javnost, Ulica Franje Petračića 6, 10000 Zagreb, OIB: […]